teapigs Schwarzer Tee

teapigs

Teapigs was founded in 2006 with one simple idea: tea deserves the same care and attention as great coffee. That’s why Teapigs uses whole tea leaves, herbs, flowers and real fruit pieces instead of the fine tea dust often found in ordinary teabags.

Their signature temple bags are roomy, pyramid-shaped teabags that give the ingredients plenty of space to unfurl and release their full flavour. The result is a fresh, flavourful cup of tea where you can actually see the quality inside.

Teapigs temple bags are also biodegradable and made from plant-based materials – for great-tasting tea with care for both flavour and the planet.

Mehr lesen
teapigs

Kategorien

Bestseller Teapigs English Breakfast 50 Tea Bags

Teapigs English Breakfast 50 Tea Bags

19,90 € 0,40 € / Stk
Auf Lager
Bestseller Teapigs Earl Grey Strong 50 Tea Bags

Teapigs Earl Grey Strong 50 Tea Bags

19,90 € 0,40 € / Stk
Auf Lager
Bestseller Teapigs Darjeeling Earl Grey 50 Tea Bags

Teapigs Darjeeling Earl Grey 50 Tea Bags

19,90 € 0,40 € / Stk
Auf Lager
Bestseller Teapigs Chai 50 Tea Bags

Teapigs Chai 50 Tea Bags

22,90 € 0,46 € / Stk
2-4 Wochen
Bestseller Teapigs Darjeeling Earl Grey 15 Tea Bags

Teapigs Darjeeling Earl Grey 15 Tea Bags

6,90 € 0,46 € / Stk
Auf Lager
Bestseller Teapigs Earl Grey Strong 15 Tea Bags

Teapigs Earl Grey Strong 15 Tea Bags

6,90 € 0,46 € / Stk
Auf Lager
Bestseller Teapigs Chai 15 Tea Bags

Teapigs Chai 15 Tea Bags

7,90 € 0,53 € / Stk
Auf Lager
Teapigs English Breakfast 15 Tea Bags

Teapigs English Breakfast 15 Tea Bags

7,90 € 0,53 € / Stk
Auf Lager
Teapigs Earl Grey Strong Loose Leaf Tea 250 g

Teapigs Earl Grey Strong Loose Leaf Tea 250 g

17,90 € 71,60 € / kg
Auf Lager
Teapigs Everyday Brew Loose Leaf Tea 250 g

Teapigs Everyday Brew Loose Leaf Tea 250 g

12,90 € 51,60 € / kg
Nicht bestätigt
Teapigs Decaf English Breakfast 15 Tea Bags

Teapigs Decaf English Breakfast 15 Tea Bags

7,90 € 0,53 € / Stk
Nicht bestätigt
Teapigs Chai Loose Leaf Tea 200 g

Teapigs Chai Loose Leaf Tea 200 g

17,90 € 89,50 € / kg
Auf Lager
Teapigs Earl Grey Strong, Box 50 Tea Bags

Teapigs Earl Grey Strong, Box 50 Tea Bags

29,90 € 0,60 € / Stk
Auf Lager