Gringo Nordic Café
Gringo Nordic is a small, curious coffee roastery in central Gothenburg in Sweden.
The roastery was established in 2018 and the coffee is roasted with a so-called slow roast method - by hand and in small batches. Many of Gringo's coffees come from organically certified producers, some from smaller growers, where certificates are not an economical and practical option. Each roasting is adapted to each unique coffee so that there is a balance between sweetness, acidity and richness.
Good coffee is priority # 1 at Gringo, without a doubt!
Catégories
Filtrer les produits
22
22 produits
Offre spéciale
Gringo Nordic The Sleepy Gringo décaféiné, Grains de café, 250 g
11,10 €
13,90 €
44,40 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic Rwanda Nyamurinda Red Bourbon 250 g grains de café
10,30 €
12,90 €
41,20 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic Sumatra Ketiara Gayo Organic 250 g grains de café
10,30 €
12,90 €
41,20 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic The Outsider Organic Italian Espresso, grains de café, 500 g
17,50 €
21,90 €
35,00 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic Brasilien Pereira Sweet Natural 250 g grains de café
8,70 €
10,90 €
34,80 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic Peru Nueva Florida Organic, grains de café, 250 g
10,30 €
12,90 €
41,20 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic Organic Etiopien Guji Hambela Decaf 250 g grains de café
12,70 €
15,90 €
50,80 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic Organic Etiopien Shakiso Hadeso 250 g grains de café
14,30 €
17,90 €
57,20 € / kg
En stock
Offre spéciale
Gringo Nordic Guatemala Las Gardenias Pacamara 250 g grains de café
17,50 €
21,90 €
70,00 € / kg
En stock