Gringo Nordic

Gringo Nordic

Gringo Nordic is a small, curious coffee roastery in central Gothenburg in Sweden.

The roastery was established in 2018 and the coffee is roasted with a so-called slow roast method - by hand and in small batches. Many of Gringo's coffees come from organically certified producers, some from smaller growers, where certificates are not an economical and practical option. Each roasting is adapted to each unique coffee so that there is a balance between sweetness, acidity and richness.

Good coffee is priority # 1 at Gringo, without a doubt!

Leggi di più
Gringo Nordic

Categorie

Offerta speciale Gringo Nordic The Sleepy Gringo Decaf 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic The Sleepy Gringo Decaf 250 g Coffee Beans

11,10 € 13,90 € 44,40 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Daily Brew 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Daily Brew 500 g Coffee Beans

15,10 € 18,90 € 30,20 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Rwanda Nyamurinda Red Bourbon 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Rwanda Nyamurinda Red Bourbon 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Sumatra Ketiara Gayo Organic 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Sumatra Ketiara Gayo Organic 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Prime Brew EKO 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Prime Brew EKO 500 g Coffee Beans

15,90 € 19,90 € 31,80 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic The Outsider Organic Italian Espresso 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic The Outsider Organic Italian Espresso 500 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 35,00 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Etiopien Guji Organic 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Etiopien Guji Organic 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Brasilien Pereira Sweet Natural 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Brasilien Pereira Sweet Natural 250 g Coffee Beans

8,70 € 10,90 € 34,80 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Peru Nueva Florida Organic 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Peru Nueva Florida Organic 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
Disponibile
Gringo Nordic El Salvador Purple Pacamara 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic El Salvador Purple Pacamara 250 g Coffee Beans

15,90 € 63,60 € / kg
Non confermato
Offerta speciale Gringo Nordic The Hobo Espresso 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic The Hobo Espresso 500 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 35,00 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Daily Espresso 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Daily Espresso 500 g Coffee Beans

15,90 € 19,90 € 31,80 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Prime Espresso EKO 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Prime Espresso EKO 500 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 35,00 € / kg
Disponibile
Gringo Nordic Kenya Kiriga Estate AA 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Kenya Kiriga Estate AA 250 g Coffee Beans

16,90 € 67,60 € / kg
Non confermato
Offerta speciale Gringo Nordic Senza Decaf Espresso 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Senza Decaf Espresso 500 g Coffee Beans

21,50 € 26,90 € 43,00 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Organic Etiopien Guji Hambela Decaf 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Organic Etiopien Guji Hambela Decaf 250 g Coffee Beans

12,70 € 15,90 € 50,80 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Organic Etiopien Shakiso Hadeso 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Organic Etiopien Shakiso Hadeso 250 g Coffee Beans

14,30 € 17,90 € 57,20 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Burundi Kibingo Oro 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Burundi Kibingo Oro 250 g Coffee Beans

14,30 € 17,90 € 57,20 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic El Salvador Finca El Cerro 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic El Salvador Finca El Cerro 250 g Coffee Beans

12,70 € 15,90 € 50,80 € / kg
Disponibile
Offerta speciale Gringo Nordic Kenya Karimikui AA 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Kenya Karimikui AA 250 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 70,00 € / kg
Disponibile
Novità Gringo Nordic Rwanda Karora Natural 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Rwanda Karora Natural 250 g Coffee Beans

14,90 € 59,60 € / kg
Non confermato
Offerta speciale Gringo Nordic Guatemala Las Gardenias Pacamara 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Guatemala Las Gardenias Pacamara 250 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 70,00 € / kg
Disponibile