Gringo Nordic

Gringo Nordic

Gringo Nordic is a small, curious coffee roastery in central Gothenburg in Sweden.

The roastery was established in 2018 and the coffee is roasted with a so-called slow roast method - by hand and in small batches. Many of Gringo's coffees come from organically certified producers, some from smaller growers, where certificates are not an economical and practical option. Each roasting is adapted to each unique coffee so that there is a balance between sweetness, acidity and richness.

Good coffee is priority # 1 at Gringo, without a doubt!

Read more
Gringo Nordic

Categories

Special offer Gringo Nordic The Sleepy Gringo Decaf 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic The Sleepy Gringo Decaf 250 g Coffee Beans

11,10 € 13,90 € 44,40 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Daily Brew 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Daily Brew 500 g Coffee Beans

15,10 € 18,90 € 30,20 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Rwanda Nyamurinda Red Bourbon 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Rwanda Nyamurinda Red Bourbon 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Sumatra Ketiara Gayo Organic 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Sumatra Ketiara Gayo Organic 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Prime Brew EKO 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Prime Brew EKO 500 g Coffee Beans

15,90 € 19,90 € 31,80 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic The Outsider Organic Italian Espresso 500 g Coffee Beans
Special offer Gringo Nordic Etiopien Guji Organic 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Etiopien Guji Organic 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Brasilien Pereira Sweet Natural 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Brasilien Pereira Sweet Natural 250 g Coffee Beans

8,70 € 10,90 € 34,80 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Peru Nueva Florida Organic 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Peru Nueva Florida Organic 250 g Coffee Beans

10,30 € 12,90 € 41,20 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic The Hobo Espresso 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic The Hobo Espresso 500 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 35,00 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Daily Espresso 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Daily Espresso 500 g Coffee Beans

15,90 € 19,90 € 31,80 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Prime Espresso EKO 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Prime Espresso EKO 500 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 35,00 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Kenya Kiriga Estate AA 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Kenya Kiriga Estate AA 250 g Coffee Beans

13,50 € 16,90 € 54,00 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Senza Decaf Espresso 500 g Coffee Beans

Gringo Nordic Senza Decaf Espresso 500 g Coffee Beans

21,50 € 26,90 € 43,00 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Organic Etiopien Guji Hambela Decaf 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Organic Etiopien Guji Hambela Decaf 250 g Coffee Beans

12,70 € 15,90 € 50,80 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Organic Etiopien Shakiso Hadeso 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Organic Etiopien Shakiso Hadeso 250 g Coffee Beans

14,30 € 17,90 € 57,20 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Burundi Kibingo Oro 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Burundi Kibingo Oro 250 g Coffee Beans

14,30 € 17,90 € 57,20 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Kenya Karimikui AA 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Kenya Karimikui AA 250 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 70,00 € / kg
In stock
New Gringo Nordic Rwanda Karora Natural 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Rwanda Karora Natural 250 g Coffee Beans

14,90 € 59,60 € / kg
Unconfirmed
Special offer Gringo Nordic El Salvador Finca El Cerro 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic El Salvador Finca El Cerro 250 g Coffee Beans

12,70 € 15,90 € 50,80 € / kg
In stock
Special offer Gringo Nordic Guatemala Las Gardenias Pacamara 250 g Coffee Beans

Gringo Nordic Guatemala Las Gardenias Pacamara 250 g Coffee Beans

17,50 € 21,90 € 70,00 € / kg
In stock